آژانس بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تائید کرد – کسب درآمد اینترنتی

خبرگزاری فارس: «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه بار دیگر پایندی کامل ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرد

ایران همچنان غنی‌سازی خود را در سطح ۳.۶۷ درصد حفظ کرده و همانطور که در برجام ذکر شده بود، از این سطح فراتر نرفته است.

یک مقام آژانس امروز به خبرگزاری «رویترز» گفت این نهاد اجازه نمی‌دهد از بازرسی‌ها به عنوان ابزاری قیمت تور قبرس برای ارسال پیام سیاسی استفاده شود.

بخش‌های مهم گزارش فصلی آژانس در مورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران، به این شرح است:

خبرگزاری فارس: «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه بار دیگر پایندی کامل ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرد.
بر اساس توافقی که سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، انگلستان، فرانسه و آلمان) تور گرجستان نوروز 97 منعقد شد، ایران پذیرفت در قبال رفع تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای، فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند.

ایران کارخانه آب سنگین را روز ۱۷ ژوئن، بعد از یک خاموشی موقت، بار دیگر فعال کرده است.

میزان ذخایر اورانیوم با غنای پائین ۸۸.۴ کیلوگرم است. این رقم پائین‌تر از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی است که در برجام تعیین شده بود. میزان اورانیوم غنی‌شده ایران در گزارش پیشین آژانس چارتر ۷۹.۸ کیلوگرم بوده است.
از زمان گزارش پیشین، ایران ۱۹.۱ تن از آب سنگین خود را به خارج از کشور منتقل کرده است.

میزان ذخایر آب سنگین ایران ۱۱۱ تن است، که این رقم پائین‌تر از سقف ۱۳۰ تنی تعیین‌شده در برجام است. این رقم در گزارش پیشین ۱۲۸.۲ تن بود.

با این حال، مقامات دولت آمریکا در تلاش هستند تا با پیش بردن آژانس به سمت بازرسی از تأسیسات نظامی ایران، طرفین توافق را با اختلاف مواجه تور یزد کرده و راه را برای لغو این توافق هموار کنند.

در این توافق، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان مرجع نظارت بر حسن اجرای تعهدات هسته‌ای ایران تعیین شده است. مدیر کل آژانس بر اساس مصوبه شورای حکام، هر سه ماه یکبار، گزارشی در مورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران منتشر می‌کند.

در تمام گزارش‌های پسابرجامی آژانس، پایبندی کامل ایران به این توافق تائید شده است.

وی گفت: «قصد نداریم تور ارزان پوکت فقط برای ارسال یک پیام سیاسی از یک سایت نظامی مانند پارچین بازدید کنیم.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *