خدایی: كادر فني در كوچينگ ضعيف بود – کسب درآمد اینترنتی

روزنامه شرق: نشست شورای فنی تیم ملی کشتی آزاد درباره ناکامی این تیم در مسابقات قهرمانی جهان ٢٠١٧ پاریس (کسب عنوان نهمی) روز گذشته در حالی برگزار شد که اعضای این شورا ضعف کادر فنی را یکی از مهم‌ترین دلایل این نتیجه ضعیف عنوان کردند؛ اگرچه قرارداد محمد طلایی، سرمربی تیم ملی آزاد و دستیارانش تا رقابت‌های جهانی بود؛ اما شورای فنی در نظر دارد فعلا تغییری در کادر فنی اعمال نکند

آیا تور آلمان وزارتی‌ها می‌دانستند که بچه‌های ما قبل از همین مسابقات جهانی در این فصل گرما، ١٠ روز کولر نداشتند؟ آیا می‌دانستند تغذیه این بچه‌ها مناسب است یا نه؟ البته توضیح‌خواستن حق مسلم وزارت ورزش است؛ اما اینکه بجا و درست باشد. باز هم جای شکرش باقی است که این اتفاق باعث شد تا بالاخره مسئولان وزارت ورزش نیم‌نگاهی به ورزش کشتی داشته باشند.

‌وضعیت کشتی‌گیرانی مثل بهنام احسان‌پور تور اهواز ارزان و میثم نصیری که باوجود داشتن تجربه خیلی در این رقابت ضعیف بودند، چه می‌شود؟

اعضا نتایج به‌دست‌آمده تیم در مسابقات جهانی پاریس را از همه زوایا بررسی کردند و نظرات تجمیع شد. اشتباهات فنی فاحش و نپذیرفتنی از سوی کشتی‌گیران باتجربه تیم ملی، نداشتن تجربه و شرایط روانی مناسب برخی کشتی‌گیران از حضور در مسابقات جهانی و نداشتن انسجام لازم در کادر فنی از‌جمله مواردی بود که قیمت تور ویتنام اعضای شورای فنی به اتفاق در این ارزیابی به آن رسیدند. ضمن اینکه قرار شد تصمیم نهایی درباره ماندن یا نماندن اعضای کادر فنی این تیم بعد از بازی‌های داخل سالن ترکمنستان که چند روز دیگر برگزار می‌شود، گرفته شود.

روزنامه شرق: نشست شورای فنی تیم ملی کشتی آزاد درباره ناکامی این تیم در مسابقات قهرمانی جهان ٢٠١٧ پاریس (کسب عنوان نهمی) روز گذشته در حالی برگزار شد که اعضای این شورا ضعف کادر چارتر کیش فنی را یکی از مهم‌ترین دلایل این نتیجه ضعیف عنوان کردند؛ اگرچه قرارداد محمد طلایی، سرمربی تیم ملی آزاد و دستیارانش تا رقابت‌های جهانی بود؛ اما شورای فنی در نظر دارد فعلا تغییری در کادر فنی اعمال نکند. تیم ملی دوم کشتی آزاد تا دو هفته دیگر باید آماده حضور در بازی‌های داخل سالن ترکمنستان شود و قرار است طلایی هدایت این آزادکاران را در این بازی‌ها به عهده داشته باشد.

در تور یزد ادامه گفت‌وگوی «شرق» را با مجید خدایی، پیش‌کسوت کشتی آزاد و عضو شورای فنی آزاد، دراین‌باره می‌خوانید.

ما بر اساس نتایج مسابقات انتخابی عمل کردیم و این نفرات هم کشتی‌گیران برتر انتخابی بودند. پس نیاز بود که به آنها میدان بدهیم تا عیارشان مشخص شود. ما هیچ‌وقت روی شخص خاصی نظر نداشته‌ایم و مطمئنا درباره کشتی‌گیرانی که به اعتماد شورای فنی جواب مثبت نداده‌اند یا در چند سال بلیط ارزان هواپیما گذشته باوجود سرمایه‌گذاری فدراسیون روی این نفرات بازدهی مناسب نداشته‌اند تصمیم‌گیری خواهد شد.

نمی‌دانم باید در شورای فنی تصمیم‌گیری شود.

به‌هرحال ما بر حسب گزینه‌های موجود تصمیم گرفتیم. آقای طلایی از مربیان خوب و بزرگ ما هستند؛ اما در این زمینه نتوانستند موفق بشوند به هرحال شکست و پیروزی جزء ورزش است. تا بوده و بوده، باخت برای مربی بود و برد برای مردم.

‌این‌طور قیمت تور ترکیه که دیده و شنیده می‌شود، بعید است که محمد طلایی سرمربی تیم ملی آزاد بماند.

قرارداد آقای طلایی کلا تا مسابقات قهرمانی جهان پاریس بود؛ اما آنچه مسلم است، این است که آقای طلایی و کادر فنی‌شان با ضعف‌هایی روبه‌رو بودند. به‌ویژه در زمینه کوچینگ. فعلا هیچ تصمیمی گرفته نشده و تصمیم نهایی بعد از بازی‌های ترکمنستان که دو هفته دیگر برگزار خواهد شد، گرفته می‌شود. تور استرالیا قرار بر این شد که همین کادر فنی تیم را در این بازی‌ها هدایت کند؛ چون تغییر کادر فنی در این وضعیت که زمان کوتاهی تا مسابقات ترکمنستان مانده، ضربه زیادی به تیم ملی خواهد زد.

 
‌شما بگویید مشکل سر چیست؟

‌اما قبول کنید که فدراسیون کشتی هم در برابر نامه وزارت ورزش واکنش خیلی تندی نشان داد.

‌آقای خدایی، آقای طلایی از پیش‌کسوتان بسیار با‌اخلاق و قیمت تور بدروم خوب ما هستند؛ اما زمانی که آقای خادم مسئولیت تیم را به ایشان دادند، این پیش‌بینی می‌شد که نتواند آن‌طور که باید از عهده کار بر‌بیاید.

‌آقای خدایی از جلسه شورای فنی چه خبر. چه تصمیماتی گرفته شد؟

بعید می‌دانم این‌طور بوده باشد. اگر هم باشد، من ایرادی نمی‌بینم که ایشان به کادر فنی مشاوره بدهند، به‌هرحال ایشان اشراف کامل به مسائل فنی داشته‌اند، اما اینکه تور تبریز زمینی کادر فنی استقلال نداشته است، مورد قبول شورای فنی نیست. در مورد حسن یزدانی هم باید بگویم که بله ایشان یک نابغه هستند و به هر صورت باید حفظ شوند تا سال‌های‌سال بر‌ای کشورمان افتخارآفرینی کنند. در کل دنیا رسم بر این است که روی ستاره‌ها سرمایه‌گذاری بیشتری کنند، چون به حصول نتیجه نزدیک‌ترند.

‌کشتی واقعا در مسابقات جهانی ناکام بود و هیچ‌جور نمی‌توان این نتایج ضعیف را توجیه قیمت تور یزد کرد؛ اما به اعتقاد برخی از اهالی کشتی کاری که مسئولان وزارت ورزش هم در این مدت کردند، اصلا پسندیده نبود. اینکه آمدند با فدراسیون کشتی تقابل ایجاد کردند. گفتند باید درباره این ناکامی پاسخ بدهید و بدتر اینکه اظهارات مخالفان و منتقدان را در سایت این وزارتخانه منتشر کردند. نظر شما دراین‌باره چیست؟

‌یک‌سری بحث‌ها هم مطرح است مبنی‌بر اینکه آقای خادم همچنان از دور به کادر فنی تور سنگاپور نوروز 97 مشاوره می‌دادند و این مربیان استقلال کامل نداشتند. برای همین در کارشان دچار ضعف بودند. حسن یزدانی یک فوق‌ستاره است، اما در مورد این کشتی‌گیر هم می‌گویند که ایشان با برنامه‌های خود آقای خادم دوباره به موفقیت رسیده است. این موضوع را تأیید می‌کنید؟

من نمی‌خواهم دراین‌باره حرفی بزنم؛ اما دعوا سر چیز دیگری است. من مثالی برای شما می‌زنم. مردی بود که به زنش خرجی نمی‌داد و قیمت تور اصفهان هر روز هم او را کتک می‌زد. مردم به او گفتند چرا این کار را می‌کنی. تو که به این زن خرجی هم نمی‌دهی؛ پس چرا او را کتک می‌زنی. مرد گفت اگر این کار را نکنم، مردم از کجا بفهمند که من شوهر این زن هستم. حالا ماجرای فدراسیون کشتی و وزارت ورزش این‌گونه شده!

 من فکر می‌کنم موضوع فراتر از توضیح‌خواستن است و درباره شکست‌های این مسابقات نیست. موضوع چیز دیگری است. به نظر من باید مسئولان وزارت تور اصفهان زمینی ورزش با طمأنینه بیشتری با ورزش اول مملکت و بزرگان آن رفتار کنند. ما قبل از اینکه بخواهیم گله و شکایتی کنیم، باید ببینیم چه امکاناتی را مهیا کرده‌ایم. آیا وزارت ورزش بودجه کامل فدراسیون کشتی را پرداخت کرده است؟

به‌هرحال فدراسیون هم دل‌شکسته می‌شود. وقتی در برابر کار صادقانه این رفتارها را می‌بیند، ناراحت می‌شود. تیم ملی فرنگی جوانان ما بعد از ٧٠ سال قهرمان جهان شده. تور گرجستان یک پیام تبریک برای این تیم ندادند. مطمئن باشید اگر این اتفاق‌ها قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری افتاده بود، حتما به استقبال تیم در فرودگاه هم می‌رفتند. فدراسیون کشتی هفت، هشت رشته زیر‌مجموعه دارد که مشغول اداره همه آنهاست. تیم آزاد همیشه موفق بوده؛ حالا یک بار هم این اتفاق برایش افتاده. ما با اعزام این تیم جوان به مسابقات جهانی می‌خواستیم بر رقابت‌های انتخابی صحه بگذاریم. برای قانونمندکردن تور قشم ارزان هر کاری باید هزینه بدهیم. هزینه فرایند انتخابی هم این نتیجه بود. متأسفانه آقایان همیشه خیال‌شان راحت بود و اصلا به کشتی فکر نمی‌کردند؛ چون می‌دانستند هر جور شده، مدال می‌گیرد؛ اما با اولین شکست یکباره یاد آن افتادند.

‌احتمالش هست آقای خادم دوباره سرمربی تیم شوند؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *