برخورد وزارت اطلاعات با خاطیان پرونده «فروهر» – کسب درآمد اینترنتی

روزنامه شرق نوشت: آذرماه سال گذشته، نوزدهمین سالگرد قتل داریوش فروهر و همسرش بود و خانواده آن‌ها اعلام کردند بعد از ۱۲ سال توانستند مراسم یادبود برگزار کنند، اما خبر رسید که وزارت اطلاعات از پرستو فروهر شکایت کرده است؛ اتفاقی که با واکنش برخی نمایندگان مجلس روبه‌رو شد
سه‌شنبه هفته پیش وزیر اطلاعات به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آمد و بنا بر آنچه نقوی‌حسینی، سخنگوی این کمیسیون، در توضیح این جلسه گفت، وزیر اطلاعات اعلام کرده که این وزارتخانه هیچ شکایتی از دختر داریوش فروهر نکرده است. او همچنین گفت: خلاصه سؤال محمود صادقی از وزیر اطلاعات این بود که «چرا به‌جای شکایت از عاملان قتل فروهر و پیگیری و مجازات آنان با طرف مقابل برخورد می‌شود. آقای روحانی که شعار حقوق شهروندی می‌دهند و شما که وزیر این دولت هستید باید با همان ادبیات گذشته برخورد‌های لازم را داشته باشید». وزیر اطلاعات هم در پاسخ گفته بود: «اجازه برگزاری مراسم هر سال برای فروهر داده می‌شود و هیچ‌کس متعرض به آنان نشده است، اما دیگران که به مراسم آن‌ها می‌آیند سوءاستفاده می‌کنند پس طبیعی است که اقدام می‌شود. وزارت اطلاعات در مقام شاکی نیست، ما اطلاعات را در اختیار دستگاه‌ها می‌گذاریم، ممکن است دستگاه قضائی بر اساس این اطلاعات اقدامات قضائی کند، این مورد هم که دستگاه قضائی اقدام کرده بر اساس همین اطلاعات بوده و اهانت به مقدسات برای قوه قضائیه مسجل شده است».

صادقی دراین‌باره و در مورد حکمی که برای پرستو فروهر صادر شده است با اعلان اینکه این حکم فعلا در مرحله تجدیدنظر است، عنوان کرد: «از وزیر اطلاعات پرسیدم که چرا از آن‌ها شکایت کردید که او گفت: ما شاکی نبودیم، بلکه گزارش‌هایی را در مورد برنامه‌ها و مراسم سالگرد فروهر‌ها داده بودیم که همان باعث آن حکم شده بود و وزارت اطلاعات مسئولیتی در مورد حکم ندارد».

او افزود: «در مورد برخورد با قاتلان و آمران و مباشران فروهر‌ها هم من این تأکید را داشتم که این غده سرطانی ریشه‌کن شده یا آن گفتمان هنوز در وزارت اطلاعات وجود دارد؟ که وزیر اطلاعات گفتند با آن‌ها برخورد شده است. در این مورد هم بناست که گزارشی به کمیسیون بدهند تا در جریان آخرین مراحل قضائی و قانونی که در این مورد صورت گرفته قرار بگیریم».

روزنامه شرق نوشت: آذرماه سال گذشته، نوزدهمین سالگرد قتل داریوش فروهر و همسرش بود و خانواده آن‌ها اعلام کردند بعد از ۱۲ سال توانستند مراسم یادبود برگزار کنند، اما خبر رسید که وزارت اطلاعات از پرستو فروهر شکایت کرده است؛ اتفاقی که با واکنش برخی نمایندگان مجلس روبه‌رو شد.

صادقی همچنین روز گذشته در این خصوص و درباره جزئیات جلسه کمیسیون امنیت ملی با وزیر اطلاعات گفت: «من چند ماه پیش در مورد توقیف پاسپورت پرستو فروهر جلسه‌ای در وزارت اطلاعات داشتم که قول همکاری دادند. در این جلسه هم آقای وزیر گفت که ما با آن‌ها برخورد کردیم که من خواستم به صورت مکتوب این را اعلام کنند که چه برخوردی کردند که قرار شد بعدا گزارش آن را بدهند که برای من متقاعدکننده و قابل‌قبول بود».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *